Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Dieta w leczeniu anoreksji

W leczniu anoreksji sprawą priorytetową jest dostarczenie wygłodzonemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników: odpowiedniej ilości wody, elektrolitów, białek, węglowodanów, tłuszczów oraz pierwiastków śladowych. W zależności od stanu fizycznego i psychicznego osoby chorej, zdolności organizmu do przyswajania pokarmów, chęci współpracy ze strony pacjenta, a także od tego w jakim trybie odbywa się leczenie istnieje kilka możliwości podawania składników odżywczych:

W momencie gdy pacjent jest gotowy do powrotu do spożywania normalnych posiłków wprowadzany jest odpowiedni plan diety - z reguły złożony z kilku posiłków (5-6), stopniowo zwiększających swoją kaloryczność, w pierwszej fazie często w postaci płynnej. Pokarm musi być bogaty w substancje deficytowe (żelazo, witaminy, niektóre aminokwasy), lekkostrawny, zajmujący jak najmniejszą objętość. Z reguły żywienie zaczyna się od 1000-1500 kcal, dochodząc do 2-3 krotnie większych porcji. Przyrost masy ciała musi być na bieżąco kontrolowany, aby nie przekroczyć 1-1,5 kg na tydzień.

Naczelną zasadą jest unikanie dokarmiania przymusowego, zastrzega się to do sytuacji wyjątkowych związanych z zagrożeniem życia. Powinno unikać się tworzenia nowych negatywnych skojarzeń z jedzeniem.

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.