Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Anorektyczna rodzina

Udział rodziny w powstawaniu anoreksji i innych zaburzeń odżywiania jest problemem kontrowersyjnym. Aż do początku lat 80-tych, kiedy to nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania problemem anoreksji przez środowiska naukowe i media, funkcjonował pogląd, że to środowisko rodzinne jest głównym, o ile nie jedynym czynnikiem powodującym anoreksję. Obecnie obserwuje się tendencję odwrotną - poszukiwanie przyczyn zaburzeń odżywiania w sferze biologicznej, wraz z wykluczeniem wpływu rodziców jako potencjalnego czynnika kształtującego chorobę. To nowoczesne podejście do problemu anoreksji ma na pewno jedną zaletę - nie powoduje w rodzicach anorektyczek poczucia winy uniemożliwiającego im aktywny udział w terapii.

Jednak analizowanie przyczyn anoreksji nie ma na celu poszukiwanie winnych. Jego celem jest przede wszystkim lepsze poznanie przyczyn, aby łatwiej zapobiegać i leczyć anoreksję. Ponieważ najskuteczniejsze metody leczenia skupiają się na eliminacji realnych powodów, dla których dana osoba zachorowała, a nie obarczaniu kogokolwiek winą. W takim świetle nie sposób zignorować fakt, że w rodzinach osób chorych na anoreksji powtarzają się pewne schematy, a anorektyczne zachowania wydają się być odpowiedzią na nie.

Cechy rodziny anorektycznej

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.