Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Pro ana

Pro ana to filozofia, wg której anoreksja nie jest chorobą, ale świadomym wyborem stylu życia, sposobem na schudnięcie i tym sposobem uzyskanie perfekcji, podziwu innych ludzi i szczęścia. Zjawisko to dotyczy praktycznie tylko internetu - blogi, fora internetowe i całe portale poświęcone ekstremalnemu odchudzaniu. Do ruchu pro ana należą przede wszystkim dziewczęta nastolatki (choć zdarzają się także osoby starsze i płci męskiej). Poszczególne społeczności internetowe popierające filozofię pro ana nie prowadzą aktywnego naboru, a jednak ilość stron internetowych poświęconych tej tematyce rośnie bardzo szybko.

Wg opisów zamieszczanych na forach i blogach pro ana, dziewczyny, które wyznają tą filozofię, nazywające się motylkami, starają się żyć tak, jak typowe anorektyczki. Ograniczanie kalorii (do 200-500 kcal dziennie), głodówki, stosowanie środków przeczyszczających, wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Swoje postępowanie skrzętnie ukrywają przed rodzicami - ćwiczą w nocy, przy zamkniętych drzwiach swego pokoju, ukradkiem pozbywają się jedzenia, gdy nie chcą jeść w domu - kłamią, że jadły poza domem, że mają biegunkę, że źle się czują. Gdy nie są w stanie uniknąć posiłku (na skutek interwencji rodziców, bądź na skutek własnego łakomstwa) - prowokują wymioty. Symbolem przynależności do ruchu pro ana są czerwone bransoletki - wg motylków mają one służyć temu, aby rozpoznawać "swoich" na ulicy.

Typowa strona pro ana zawiera następujące elementy:

Dziewczyny wyznające zasady pro ana traktują anoreksję jako żywą kobietę - przyjaciółkę, boginię, towarzyszkę. Nazywają ją "Aną". Na blogach pro ana często można przeczytać modlitwy czy listy do niej - głównie z prośbą o wsparcie. Dla większości osób diagnoza anoreksja brzmi przerażająco. Motylki o niczym innym nie marzą. One chcą mieć anoreksję. Po to, aby schudnąć...

Nie wszystkie dziewczyny deklarujące się jako pro ana są anorektyczami. Część rzeczywiście spełnia kryteria diagnostyczne anoreksji. Jednak o wiele większa jest grupa dziewczyn, które w języku angielskim są nazywane wannarexic - czyli ktoś, kto bardzo chce mieć anoreksję. Sądząc po opisach zamieszczonych na ich blogach spora grupa tych osób spełania kryteria diagnostyczne innej choroby z kręgu zaburzeń odżywiania - bulimii. Wiele motylków to po prostu zagubione nastolatki szukające akceptacji, pola do osiągania sukcesów, sposobu na rozładowanie frustracji i stresu.

W świetle prawa polskiego strony pro ana są całkowicie legalne. W niektórych krajach europejskich - Hiszpania, Francja, Niemcy - wprowadzono ustawy mające zwalczać promowanie przez media wizerunku chudzielców jako wzorców piękna. Jednak główny ciężar kontroli tego co młodzież ogląda i czyta w sieci spoczywa na rodzicach.

Więcej informacji na temat tego zjawiska na blogu Anty pro ana

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.