Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Rokowanie w anoreksji

anoreksja - rokowanieNajczęściej stosowane kryteria określające wyleczenie anoreksji to utrzymywanie wagi nie mniej niż 15% poniżej wagi przeciętnej dla wieku i wzrostu oraz regularne miesiączkowanie. Kryteria te są dalekie od doskonałości - np. kryterium miesiączkowania trudno odnieść do mężczyzn, którzy też chorują na anoreksję. Problemem jest także to, że nie uwzględniają stanu psychicznego danej osoby. Oczywiście można założyć, że utrzymywanie wagi na odpowiednim poziomie stanowi dowód na to, że leczenie przyniosło nie tylko poprawę fizycznego stanu zdrowia, ale także zmiany w myśleniu danej osoby. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie zdrowej masy ciała to tylko pierwszy krok, i że nie powinno to być jedyną podstawą do przerwania leczenia, gdyż zbyt wczesne porzucenie terapii wiąże się z większym ryzykiem nawrotów.

Na podstawie badań klinicznych można podać kilka podstawowych faktów dotyczących wyleczalności anoreksji:

Wielu badaczy podkreśla, że przebieg anoreksji u różnych osób potrafi się znacznie różnić. Wyodrębniono jednak szereg czynników, które zwiększają szansę na wyzdrowienie:

Anoreksja cechuje się tak dużym ryzykiem nawrotów. Przyczyną tego mogą być wykazane w badaniach naukowych są zmiany mózgu w przebiegu anoreksji dotyczące między innymi: zmniejszonej zdolności rozróżniania co jest sukcesem, a co jest porażką, obniżonej zdolności odczuwania przyjemności, zahamowania pozytywnych uczuć związanych z jedzeniem (prawdopodobnie spowodowane dysfunkcją zmysłu smaku). Dość często zdarza się, że anoreksja przeradza się w bulimię.

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.