Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Inne formy terapii w leczeniu anoreksji

Prezentowane poniżej formy terapii nie powinny być stosowane jako podstawowa forma terapii, ale jako uzupełnienie, pomoc we właściwym procesie psychoterapeutycznym.

Choreoterapia

Jest to terapia, której głównymi narzędziami są ruch i taniec (przeważnie spontaniczny, rzadziej wykorzystujący elementy tańców klasycznych). Podstawą tej metody terapeutycznej jest kulturowa rola tańca jako naturalnego sposobu wyrażania uczuć i emocji sięgająca tysiące lat wstecz. Ponieważ osoby dotknięte anoreksją mają zazwyczaj poważny problem z wyrażaniem uczuć, emocji i przeżyć, w choreoterapii taniec jest używany jako forma ekspresji. Choreoterapeuci uważają, że taniec, czyli praca z ciałem, jest równocześnie sposobem na porozumienie się z umysłem. Wykorzystując rytm do uzyskania harmonii pomiędzy ciałem, a stanem umysłu, uzyskuje się efekt integracji tych dwóch części człowieka.

Wszystkie zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja, łączy element wykorzystania przez chorą osobę jedzenia jako sposobu na odreagowanie stresu. Jednym z celów choreoterapii jest umożliwienie rozładowania tego stresu poprzez taniec - tańcząc pacjent odpręża się lub pobudza w sposób pozytywny (jako odpowiedź na przeżycie estetyczne i emocjonalne). Ponieważ zajęcia choreoterapii odbywają się w grupach, jest to również okazja do treningu komunikacji i wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi. Uzyskany dzięki wspólnemu tańcowi efekt społecznej integracji wpływa pozytywnie na samoocenę pacjenta.

Ponieważ taniec jest formą ćwiczeń fizycznych, może być wykorzystywany przez osoby dotknięte anoreksją jako próba kontroli swojej wagi, co ze względów oczywistych jest niekorzystne. Dlatego terapeuta prowadzący zajęcia choreoterapii powinien zwracać uwagę czy nie są one nadużywane w ten sposób.

Arteterapia

Ten rodzaj terapii polega na wykorzystaniu wszelkich form artystycznych - plastycznych, muzycznych, teatralnych. W terapii zaburzeń odżywiania najczęściej wykorzystywanymi formami są różnorodne techniki malarskie oraz tworzenie w glinie. Podobnie jak w terapii tańcem, tak tutaj tworzenie jest formą ekspresji uczuć i emocji trudnych do wyrażenia słowami lub też nierozumianych przez pacjentów. W czasie malowania czy też rzeźbienia wyzwalają się odczucia. Osoby z zaburzeniami odżywiania doświadczają emocji, z których istnienia nie zdawały sobie sprawy.

Arteterapia ma przeważnie formę zajęć grupowych, podczas których terapeuta poddaje uczestnikom temat do namalowania. Tematy są tak sformułowane, aby w sposób niebezpośredni odwoływać się do skrywanych emocji lub przeżyć związanych z chorobą. Poprzez wyrażanie swoich emocji w tworzonych pracach pacjenci uczą się lepiej rozumieć swoje uczucia oraz zyskują kontrolę nad własnymi emocjami, które są wyrażane poprzez sztukę, a nie jak do tej pory zachowania anorektyczne.

Terapia masażem

Masaż w leczeniu anoreksji może być wykorzystany jako technika relaksacyjna. Inne działania pozytywne to oswojenie się z dotykiem innego człowieka, większa akceptacja dla własnego ciała, a także zmniejszenie niektórych dolegliwości fizycznych związanych z anoreksją (np. bóli mięśniowych i stawowych). Istnieją dwie szkoły odnośnie sposobu prowadzenia terapii masażem: po pierwsze zachowanie ciszy w czasie masażu, aby pacjent mógł lepiej skupić się zabiegu, po drugie w czasie masażu terapeuta prowadzi rozmowę z pacjentem, masaż pomaga rozluźnić się, dzięki czemu psychoterapia może być bardziej efektywna.

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.