Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Terapia rodzinna

Na wstępie należy podkreślić, że celem terapii rodzinnej nie jest obwinianie rodziców za zaburzenia odżywiania u ich dzieci. Anoreksja wpływa nie tylko na samą osobę chorą, ale także na całą rodzinę. Naturalną cechą każdej rodziny jest zachowanie stanu równowagi i stabilności. Gdy w rodzinie jest dziecko chore na anoreksję, jego zaburzone zachowania związane z jedzeniem zostają wplecione w funkcjonowanie rodziny, tworzy się nowa równowaga bardzo często koncentrująca się wokół anoreksji. W skrajnych przypadkach anoreksja staje się elementem, dzięki któremu rodzina funkcjonuje jako całość (np. rodzice odkładają na bok konflikt między sobą, przestają rozważać rozstanie, gdyż na pierwszy plan wysuwa się problem choroby).

Gdy w 1873 roku po raz pierwszy opisano anoreksję jako oddzielną jednostkę chorobową, opracowano także pierwsze metody leczenia. Ich podstawowym elementem było oddzielenie chorej od rodziny. Przez wiele lat uważano, że to rodzice są odpowiedzialni za psychiczne problemy ich dzieci. Po latach badań i dyskusji w leczeniu anoreksji coraz silniejszy staje się trend, w którym rodzina nie jest postrzegana jako przyczyna zaburzenia, ale jako najważniejszy sojusznik w walce z nim. Im młodszy pacjent, tym większe znaczenie dla jego procesu leczenia ma postawa i udział w terapii jego rodziców, rodzeństwa i innych osób blisko związanych z daną osobą.

Jeżeli pierwsza faza leczenia anoreksji obejmuje pobyt w szpitalu lub specjalistycznym ośrodku zaleca się, aby terapia rodzinna rozpoczęła się jeszcze zanim chora/chory powróci do domu. Pierwszym elementem terapii jest uświadomienie rodziców jakim zagrożeniem jest anoreksja. Zdarzają się sytuacje, w których rodzice (czasami nieświadomie) przyczyniają się do podtrzymywania choroby - np. sami chcą schudnąć i nie dostrzegają, że waga ich dziecka osiągnęła niezdrowo niski poziom lub obawiają się zaakceptowania tego, że ich dziecko jest chore w obawie przed utratą statusu "dobrych rodziców".

W czasie terapii rodzinnej bada się następujące elementy:

Cele terapii rodzinnej to m.in.:

W przypadku dorosłych osób chorych na anoreksję zalecana jest terapia małżeńska, której celem jest wzmocnienie więzi między małżonkami, rozwiązanie problemów z komunikacją oraz wyeliminowanie negatywnego wpływu zachowań podtrzymujących lub wyzwalających chorobę.

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.