Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Leczenie farmakologiczne anoreksji

Niestety nie istnieje cudowny "lek na anoreksję". Depresja i problemy emocjonalne związane z tym zaburzeniem odżywiania są przede wszystkim efektem głodzenia, dlatego w leczeniu uwaga koncentruje się głównie na zwiększeniu masy ciała osoby chorej. Lekarze decydują się na leczenie farmakologiczne dla zmniejszenia lęków związanych z jedzeniem i przytyciem, zwiększania szans powodzenia psychoterapii, poprawy nastroju, zmniejszenie ryzyka śmierci. Niezwykle istotne jest dopasowanie leków do stanu somatycznego pacjenta. Inne preparaty i inne dawki będą stosowane u osób z BMI równym 13, inne jeżeli będzie większe od 16.

W leczeniu psychicznych konsekwencji anoreksji psychiatrzy zalecają stosowanie różnorodnych leków antydepresyjnych. Stare leki traktowane są jako skuteczniejsze w leczeniu zaburzeń nastroju, jednak z powodu licznych działań ubocznych należy stosować je z rozwagą. Z praktyki wynika, że leki trójpierścieniowe (starej generacji) są przeważnie doskonale tolerowane. W wielu źródłach zaleca się stosowanie SSRI (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny), jednak ich przydatność w leczeniu wydaje się być wątpliwa ze względu na efekt uboczny polegający na ograniczaniu apetytu i prawdopodobnie mniejszą skuteczność. Zastosowanie znajdują również inne leki antydepresyjne np. mianseryna i mirtazapina. Efekt przeciwdepresyjny leków należy potraktować jako ograniczony. Leczenie farmakologiczne jest zdecydowanie bardziej skuteczne, jeżeli pacjent obok przyjmowania leków stosuje się do zalecanej diety i uczestniczy w psychoterapii.

Popularną tendencją jest stosowanie również leków z innych grup, głównie w celu redukcji niepokoju, poprawy snu. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne neuroleptyki, głównie olanzapina i kwetiapina. Z badań wynika, że osoby leczone tymi lekami szybciej przybierają na wadze, zmniejsza się u nich ilość zachowań obsesyjno - kompulsywnych dotyczących jedzenia, lepiej współpracują w psychoterapii.

Obecne w anoreksji zaburzenia hormonalne wymagają czasami leczenia suplementami. Problemem jest długotrwały brak miesiączki będący wyrazem zaburzenia funkcji przysadki. Aby zmniejszyć problemy hormonalne stosuje się głównie preparaty estrogenu.

Duży nacisk kładzie się też na inne powikłanie anoreksji, czyli osteopenię, czyli zmniejszenie masy kostnej prowadzące w ostateczności do osteoporozy. Leczenie tego powikłania ogranicza się do odpowiedniej diety zawierającej odpowiednie ilości wapnia, witaminy D oraz przywrócenie prawidłowej czynności hormonalnej.

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.