Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

Anoreksja - fakty i mity

Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących anoreksji. Są one często wykorzystywane przez osoby chore aby zaprzeczać, że mają poważny problem. Poniżej prezentujemy listę najbardziej popularnych mitów dotyczących tego zaburzenia odżywiania wraz z wyjaśnieniami.

Na anoreksję chorują tylko kobiety

Rzeczywiście anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet, jednak mężczyźni także mogą na nią chorować. Szacuje się, że około 6% chorujących na anoreksję to mężczyźni. Dane te mogą być zaniżone właśnie ze względu na błędne przekonanie, że jest to zaburzenie dotyczące tylko kobiet (lekarze unikają diagnozowania anoreksji u mężczyzn, sami chorzy unikają piętna chorych na kobiecą chorobę). Ze względu na rosnącą ilość przypadków męskiej anoreksji wprowadzono nawet pojęcie manoreksji. Inny mit dotyczący anoreksji u mężczyzn to przypisywanie tego zaburzenia tylko homoseksualistom. W rzeczywistości homoseksualiści są bardziej narażeni na zachorowanie ze względu na większe przywiązywanie wagi do własnego wyglądu, a także anoreksja może być efektem tego, że dana osoba nie radzi sobie ze swoją seksualnością. Na temat specyfiki anoreksji u mężczyzn więcej informacji można znaleźć tutaj.

Anoreksja to choroba nastolatek z bogatych domów

Szacuje się, że większość zachorowań na anoreksję przypada między 11 a 19 rokiem życia. Nastolatki są najbardziej narażone na zachorowanie głównie ze względu na zachodzące w czasie dojrzewania zmiany fizyczne i emocjonalne. Jednak chorują także osoby starsze oraz młodsze (coraz bardziej powszechne stają się zaburzenia odżywiania u dzieci poniżej 10 roku życia.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zdecydowana większość przypadków anoreksji dotyczyła osób pochodzących z zamożnych rodzin. Obecnie notuje się taką samą liczbę przypadków wśród osób z domów średnio zamożnych, lub nawet biednych.

Anoreksja jest fanaberią, a najlepszy sposób na wyjście z niej to po prostu normalne jedzenie

Anoreksja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, a nie kwestią wyboru czy stylem życia. Za wykształcenie się anoreksji najczęściej odpowiada kombinacja czynników o różnorodnym charakterze (genetyka, środowisko, rodzina, osobowość), z których większość jest od osoby chorej niezależna.

Równie nieprawdziwe jest twierdzenie, że "z anoreksji się wyrasta". Jedną z konsekwencji anoreksji jest zaburzenie mechanizmów związanych z odczuwaniem i kontrolowaniem głodu. Dla osoby chorej jedzenie staje się czymś znacznie więcej niż zaspokojeniem potrzeby fizjologicznej - w stosunku anorektyczki do jedzenia znajdują odbicie wszystkie jej obawy i emocje. Z tego powodu anoreksji nie można wyleczyć "po prostu jedząc". Więcej na temat leczenia anoreksji - tutaj.

Ktoś, kto je 3 posiłki dziennie na pewno nie ma anoreksji

Przede wszystkim należy się upewnić, że posiłki na prawdę są jedzone. Osoby dotknięte anoreksją potrafią po mistrzowsku stwarzać pozory, że jedzą normalne posiłki. Następny problem to kaloryczność i składniki diety - unikanie "wszystkiego co tuczy", jedzenie tylko kilku wybranych produktów - jedzone posiłki powinny być pełnowartościowe. Należy mieć także świadomość, że istnieją inne sposoby ograniczania spożytych kalorii - nadużywanie środków przeczyszczających, kompulsywne ćwiczenia aż do prowokowania wymiotów po każdym posiłku.

Anoreksja oznacza samokontrolę i siłę charakteru

Anoreksja nie świadczy o samokontroli, w rzeczywistości to zaburzenie odżywiania przejmuje kontrolę nad życiem osoby chorej. Osobom chorym wydaje się, że kontrolując swoją wagę, kontrolują swoje życie. Koncentracja całego życia wokół niejedzenia, kalorii i odchudzania jest brakiem kontroli.

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.