Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu

Leczenie zaburzeń odżywiania
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się
Wrocław, ul. Kwiska 33/5
psycholog i lekarz.

Centrum Nowoczesnej Terapii
Grupa psychiatrów i psychoterapeutów
Kłodzko, ul. Okrzei 11/2a

O anoreksji historycznie

Mimo, że anoreksja jako oddzielna jednostka chorobowa została opisana dopiero w roku 1873, anorektyczne zachowania obserwowano od czasów starożytnych. Na przełomie IV i V w.n.e. w Rzymie pod przewodnictwem św. Hieronima ze Strydonu funkcjonowała sekta, której członkinie (były to głównie kobiety pochodzące z najlepszych rzymskich rodzin) odmawiały przyjmowania pokarmów. Głodówka ta miała charakter oczyszczenia grzesznego ciała, oraz była formą sprzeciwu wobec panującej wówczas rozwiązłości. W epoce renesansu na terenie całej Europy pojawiły się "święte anorektyczki" - kobiety, które pochodziły głównie z klas wyższych, a które głodowały oraz praktykowały inne formy umartwiania ciała. Celem tych głodówek było szukanie bliskości Boga, a wiele z kobiet, które umarły wówczas śmiercią głodową zostało uznanymi świętymi przez kościół katolicki. Jedną ze świętych anorektyczek była św. Katarzyna ze Sieny. Przypuszcza się także, że część kobiet wybrała życie jako święte anorektyczki, aby uniknąć roli żony i matki, jaka była przypisywana im przez rodzinę, społeczeństwo i tradycję.

W XV i XVI wieku krążyły liczne opowieści o "świętych pannach" - młodych kobietach, które odmawiały jedzenia, ponieważ siłę życiową otrzymywały dzięki woli bożej. Były one obiektami pielgrzymek, a ich rodziny czerpały zyski z ich lokalnej sławy. Ponieważ kobiety utrzymujące bliskie i bezpośrednie kontakty z Bogiem były sprzeczne z naukami kościoła katolickiego, wiele świętych panien zostało spalonych na stosie. Dopiero Rewolucja Przemysłowa i rozwój nauki spowodowały, że głodzące się kobiety stały się przedmiotem zainteresowania lekarzy.

Warto zauważyć, że historyczne wzmianki na temat głodujących kobiet pojawiają się głównie w czasach pokoju i dobrobytu. W epokach, które były zdominowane przez wojny czy klęski żywiołowe, były cenione kobiety pulchne, gwarantujące liczne i zdrowe potomstwo. Tusza kobiety była często wiązana z jej seksualnością. Np. w epoce wiktoriańskiej kobiety zaczęły nosić gorsety i głodować po to, aby uchodzić za powściągliwe.

Mass media

Początek fali zachorowań na anoreksję, którą obserwujemy do dzisiaj miała początek w latach 50-tych XX wieku - był to czas rozwoju mass mediów, ich rosnącego wpływu na światopogląd, oraz coraz łatwiejszy dostęp do nich. Telewizja, kolorowe magazyny, przemysł kosmetyczny i filmowy, oraz świat mody ukształtowy pogląd, że bycie szczupłym jest oznaką sukcesu, szczęścia i samokontroli. Wylansowany został nowy standard kobiety sukcesu - kobiety zadbanej, eleganckiej, robiącej karierę zawodową, a przede wszystkim szczupłej.

Efekt ten można zaobserwować np. w świecie mody. Jeszcze kilkanaście lat temu na okładkach magazynów kobiecych i wybiegach światowej klasy projektantów królowały Linda Evangelista, Cindy Crawford, Elle Macpherson czy Naomi Campbell. Od momentu, gdy królową wybiegów została niezwykle szczupła Kate Moss, na wybiegach zaczęły pojawiać się coraz młodsze dziewczyny, "nieobciążone" kobiecymi kształtami, o figurach płaskich, wręcz chłopięcych.

Coraz chudsze modelki, gwiazdy kina, muzyki i telewizji są inspiracją dla milionów nastolatek, które chcąc wyglądać tak jak ich idolki, odchudzają się poprzez głodowanie. Nieustanna presja ze strony mediów, aby być zdrową, piękną i szczupłą stała się powszechnym wyzwalaczem zaburzeń odżywiania.

Ryzyko zawodowe

Istnieje grupa zawodów, których wykonywanie zwiększa ryzyko zachorowania na anoreksję - są to zawody, w których zwraca się uwagę na wygląd zewnętrzny i sylwetkę - tancerki, baletnice, modelki, a także osoby uprawiające dyscypliny sportowe takie jak jazda figurowa na lodzie czy gimnastyka artystyczna. Inne dyscypliny sportowe zwiększające ryzko zachorowania na anoreksję, to dziedziny, w których wymaga się od zawodników utrzymywania określonej masy ciała kwalifikującej go do odpowiedniaj kategorii wagowej (zapasy, podnoszenie ciężarów). Warto podkreślić, że dodatkowe elementy związane z ryzykiem zachorowania na anoreksję występujące wśród sportowców to wysoka samodyscyplina, skłonność do poświęceń, wysokie ambicje, oraz atmosfera rywalizacji.

Dodaj komentarz Zobacz komentarze

Polecane strony:

Psycholog Wrocław. Portal o psychiatrii - łatwo i przystępnie Antyproana. Blog poświęcony temu zjawisku. strona poświęcona bulimii - przyczyny, skutki, leczenie Choroba dwubiegunowa - strona o przyczynach, leczeniu i rokowaniu
© Perfidia i Makro 2010. Kopiowanie fragmentów lub całości strony zabronione bez zgody autorów.